„Szkoła Pamięta”

Powiększ
„Szkoła Pamięta”

Początek listopada to czas, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

25 października 2019 roku,  w ramach akcji udaliśmy się na grób prof. Leopolda Węgrzynowicza, wybitnego etnografa, twórcy szkolnego ruchu turystyczno – krajoznawczego w Polsce, człowieka wielce zasłużonego dla udokumentowania kultury ludowej Beskidu Wyspowego.

Leopold Węgrzynowicz był wielkim patriotą, oddanym Polsce. Organizował rozmaite wycieczki, obozy z młodzieżą, podczas których przekazywał wartości patriotyczne. Dzięki temu, młodzi ludzie poznawali swoją ojczyznę, podróżując po niej, mogli nauczyć się ją kochać.

Przy nagrobku profesora, na cmentarzu parafialnym w Dobrej, zapaliliśmy znicze i zmówiliśmy modlitwę.

Następnie odwiedziliśmy symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza oraz pomnik ofiar II wojny światowej znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Dobrej. Odczytaliśmy tablice upamiętniające nazwiska i miejsca zagłady mieszkańców naszej okolicy, którzy stali się bohaterami naszej wolności. Tam również zmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy znicze.

Podczas wyjścia uczniowie oglądali zabytkowe nagrobki oraz porządkowali zaniedbane, opuszczone mogiły.

Na koniec odwiedziliśmy grób mgr Zofii Skowronek, nauczycielki i dyrektora  naszego Ośrodka. Uczciliśmy jej pamięć cichą modlitwą i światełkiem znicza.

Przypomnieliśmy sobie słowa Józefa Piłsudskiego, że: „naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

 

25 października 2019