XVIII Małopolski Konkurs Kucharsko-Cukierniczy 2019

Powiększ
XVIII Małopolski Konkurs Kucharsko-Cukierniczy 2019
„Jestem artystą – od pasji do profesji”

W dniu 28 marca 2019r., uczniowie klasy I Szkoły Branżowej wzięli udział w XVIII Małopolskim Konkursie Kucharsko- Cukierniczym pod patronatem Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników Rady Dzielnicy XVIII miasta Kraków.

„Jestem artystą – od pasji do profesji” – to temat XVIII Małopolskiego Konkursu Kucharsko – Cukierniczego organizowanego przez zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie . Impreza ma za sobą długą tradycję, a jej tegoroczny temat szczególnie pobudza wyobraźnię.

Małopolski Konkurs Kucharsko – Cukierniczy od 2001 roku integruje uczniów szkół branżowych specjalnych z Małopolski i zagranicy, pozwala im zaprezentować talenty kulinarne, a także współzawodniczyć rówieśnikami z innych szkół. Udział w takim konkursie jest doskonałą okazją do wykorzystania i doskonalenia umiejętności zawodowych, daje też odwagę do pokonywania barier. To dzięki niej młodzi ludzie, mimo niepełnosprawności mogą aktywnie funkcjonować na rynku pracy.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 36 uczniów w tym 12 drużyn kucharskich i 6 drużyn cukierniczych.
Nasze uczennice pracowały w zespole dwuosobowym wykonując zadanie z wcześniej podaną tematyką konkursu. Oceny prac dokonywała komisja w składzie przedstawicieli Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników i nauczycieli szkół gastronomicznych pod kątem organizacji pracy, właściwego procesu technologicznego, jakości i estetyki wykonywanych potraw, przestrzegania przepisów bhp oraz dekoracji i wystroju stołu do ekspedycji potrawy. W trakcie konkursu zorganizowany był pokaz w wykonaniu mistrzów sztuki kulinarnej i cukierniczej, członków Stowarzyszenia Małopolskiego Kucharzy i Cukierników  z Krakowa.

Uczestnicy konkursu: Anna i Ewelina zaprezentowały się znakomicie, stanęły na wysokości zadania. Wszystko wyglądało pięknie i smakowało bardzo dobrze. Z dumą możemy pochwalić się zajęcia pierwszego I miejsca w kategorii „Orginalny smak potrawy”.

W uroczystym podsumowaniu konkursu i ogłoszeniu wyników uczestniczyła m.in. zastępca prezydenta Krakowa Anna Korfel-Jasińska i małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Konkurs ten przysparza nauczycielom i uczniom wiele satysfakcji, jest swego rodzaju sprawdzeniem swoich umiejętności kulinarnych uczniów.

 

28 marca 2019